
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 34 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 6.45 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 32 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 32 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 2.9972 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Schedule B | 8536694040 |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 75
Distributors
pcbx
Unit Price$2.35277
Ext.Price$2.35277
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.35277 | $2.35277 |
| 10 | $1.95864 | $19.58640 |
| 25 | $1.84833 | $46.20825 |
| 50 | $1.74423 | $87.21150 |
| 100 | $1.64600 | $164.60000 |
| 300 | $1.55330 | $465.99000 |
| 500 | $1.46582 | $732.91000 |
| 1000 | $1.38327 | $1383.27000 |
